آموزش / مجازی سازی
مجازی سازی

مجازی سازی

مجازی سازی

http://citrixcenter.ir/wp-content/uploads/2017/09/techtarget-hospital-cto-finds-virtualization-and-security-480x270.jpg

انواع مجازی سازی

 


امروزه و با رواج تکنولوژی مجازی سازی، در بسیاری موارد از این قابلیت استفاده می گردد. لذا این تکنولوژی به چندین بخش تقسیم می‌گردد


Client Virtualization/Desktop Virtualization


مجازی سازی سطح کاربر / مجازی سازی میز کار (Desktop)


در این روش در سمت کاربر یک میز کار مجازی ایجاد می شود و کاربر می تواند به وسیله آن کارهای خود را انجام دهد. از مزایای این روش می توان به کاهش هزینه خرید کامپیوترهای کاربران اشاره نمود.


Server Virtualization


مجازی سازی سرور


قبل از پرداختن به این نوع از مجازی سازی می بایست به لایه های تشکیل دهنده یک کامپیوتر اشاره نمود.


هر سیستم کامپیوتری به طور معمول از ۳ لایه تشکیل شده است.


Hardware
(
Operating System (OS
Application


در لایه اول سخت افزار قرار دارد.


در لایه دوم سیستم عامل که وظیفه مدیریت منابع سخت افزاری را بر عهده دارد، قرار دارد.


در لایه  سوم نیز نرم افزارهای کاربردی قرار دارند.


به طور معمول هنگام مجازی سازی سرور، یک لایه واسط قبل از لایه سیستم عامل قرار می گیرد. در واقع معماری یک سرور مجازی سازی شده بدین صورت می باشد :Hardware


Hypervisor


(Operating System (OS


Application


در واقع یک لایه با نام Hypervisor بر روی سخت افزار نصب گردیده که وظیفه مدیریت منابع آن را بر عهده می گیرد. این لایه بسیار سبک بوده و بدون اینکه منابع سخت افزاری زیادی را به خود اختصاص دهد، وظیفه مدیریت سیستم عاملها را نیز بر عهده دارد. پس از نصب Hypervisor ما قادر خواهیم بود که چندین سیستم عامل را در کنار هم و بدون هیچ مشکلی نصب نماییم. همچنین قادر خواهیم بود که بدین روش انواع سیستم عامل نظیر ویندوز، لینوکس، یونیکس، سولاریس و را در کنار یکدیگر نصب نماییم.


Storage Virtualization

مجازی سازی دستگاههای ذخیره ساز

در این روش هدف این است که تعدادی دستگاه ذخیره ساز که به صورت فیزیکی در شبکه وجود دارند را به صورت منطقی به یک دستگاه ذخیره ساز تبدیل کنیم. در واقع می توان گفت که آرایه ای از storage  ها را  می سازیم که به صورت فیزیکی distribute یا جدا از هم می باشند. با این عمل منابع ذخیره و بازیابی که به صورت فیزیکی هستند جدا از یکدیگر می باشند را با هم aggregated یا تجمیع می کنیم.

در حقیقت با مجازی سازی در این سطح، استخری از دستگاه ذخیره و بازیابی (storage) ایجاد کرده و   resource of pool  در اختیار application های دیتا سنتر قرار می گیرد که به صورتon demand  و بر حسب تقاضا و به صورت real time از storage ها استفاده کنند.

از مزایای این سطح از مجازی سازی می توان به موارد زیر اشاره نمود :

۱- انعطاف پذیری

۲- مدیریت خیلی آسان

۳- کارایی خیلی بهتر

۴- مقدار استفاده از منابع بیشتر

Network Virtualization

مجازی سازی شبکه

در این سطح از مفاهیم مجازی سازی، باید بتوان بدون جدا سازی فیزیکی شبکه، شبکه های مختلف را به وجود آورد و آنها را مدیریت نمود. مثال بارز این سطح، انجام عملیات VLAN در سوئیچ ها می باشد.

Application Virtualization

مجازی سازی نرم افزار

در این سطح می توان با جدا سازی اجرای نرم افزار از نمایش نرم افزار، مجازی سازی به وجود آورد. در حقیقت در اینجا بر روی کامپیوتر هیچ کاربری نرم افزاری نصب نمی گردد. در واقع تمامی نرم افزارها بر روی سرور نصب شده و کاربران تنها یک نمایش از نرم افزار را بر روی مانیتور خود مشاهده می نمایند.

از مزایای این روش مجازی سازی موارد زیر را می توان نام برد :

۱- اجرای نرم افزارها فارغ از قدرت محاسباتی کامپیوتر کاربران نهایی : با توجه به اینکه در حقیقت سرور مسئول اجرا و پردازش درخواست های کاربران می باشد و کامپیوتر کاربران نهایی فقط یک نمایش از نرم افزار را مشاهده می نمایند، لذا به هیچ عنوان کامپیوتر کاربران احتیاج به سخت افزار قدرتمند نداشته و با استفاده از حداقلهای سخت افزاری نیز می توان به اجرای برنامه های بسیار سنگین پرداخت.

۲- اجرای نرم افزارها بر روی تمامی پلتفرمها : در اینجا دیگر برای اجرای نرم افزارهای تحت ویندوز لازم نیست که حتما کاربران سیستم عامل ویندوز را بر روی کامپیوتر خود نصب نمایند بلکه فقط با نصب نرم افزار خاص بر روی تمامی پلتفرمها ( کامپیوتر شامل ویندوز، لینوکس، مک؛ موبایل و تبلت ) می توانند تمامی نرم افزارهای نصب شده بر روی سرور را اجرا نمایند.

۳- کاهش هزینه خرید نرم افزار : با استفاده از مجازی سازی نرم افزار دیگر نیاز به خرید لایسنس نرم افزار برای تمامی کاربران وجود ندارد و فقط با تهیه یک لایسنس برای نرم افزار نصب شده بر روی سرور، کاربران نهایی قادر به استفاده از نرم افزار اورجینال و کرک نشده خواهند بود. همچنین می توان با نصب لینوکس بر روی کامپیوتر کاربران نهایی که بدون لایسنس می باشد می توان در هزینه ها، صرفه جویی بسیاری نمود.

۴- دسترسی نامحدود از تمامی مکانها به نرم افزارها : با این روش می توان از هر نقطه ای و تنها با استفاده از موبایل به نرم افزارها دسترسی پیدا نمود و دیگر نیازی به حضور فیزیکی در محل کار نمی باشد.