آموزش / مقالات عمومی
مقالات عمومی

مقالات عمومی

مقالات عمومی

نکات کلیدی زیرو کلاینت

https://rahaco.net/wp-content/uploads/stick_figure_check_cancel_500_clr_7071-1.gif

 

در این مقاله سعی کردم سوالات متداولی که برای بعضی دوستان در رابطه با مجازی سازی و زیرو کلاینت به وجود می آید را بررسی و تا جایی که در حدتوانم باشدبه این سوالات پاسخ بدم.

همانطور که می دانید, زیرو کلاینت ها دستگاه هایی مبتنی بر سرور هستند.

 

·         از جمله سوالات و شاید اولین سوالی که برای کاربران عزیز ممکن است به وجود اید این است که اصلا این زیرو کلاینت ها به چه صورت کار میکنند ؟

در جواب باید گفت زیرو کلاینت ها  کلیه پردازش هایی که از طریق کاربر انجام میشود مثل یک کار کردن با کیبورد و …. به سرور فرستاده و از سرور دریافت میکند.و تمام درخواست های کاربر را با یک سرور انجام می دهد.

و فقط نتیجه  هر عملیات و پردازشی بروی سرور ذخیره میشود.

 

·         سوال بعدی که برای زیرو کلاینت ممکن است به وجود اید این است که زیرو کلاینت چگونه باعث میشود ترافیک در شبکه کاهش یابد؟

جوابش این است که بیشتر فرمان ها در زیرو کلاینت به سرور ارسال و بعد از ان سرور  اطلاعات نمایشگر راارسال میکند , لذا در این حالت پهنای باند بسیار کم شده.

که البته در سری جدید این تکنولوژی تنها تغییرات ارسال میشود و اطلاعاتی که تغییری در آنها وجود ندارد ثابت میمانند که به این پروتکل DDP می گویند که باعث بهینه شدن ۹۰ درصدی پهنا باند نسبت به RDP شده است.

 

·         زیرو کلاینت مناسب چه افرادی نیست؟

کسانی که در سازمان بیشتر از نرم افزار های بسیار سنگین , مثل نقشه کشی های سه بعدی و گرافیکی و بازی های سه بعدی استفاده  میکنند زیرو کلاینت مناسب نیست .در عوض به دلیل صرفه بالا برای کارکرد های عادی در سازمان ها با اختلاف ۷۰ درصدی (عمر طولانی , پشتیبانی نرم افزاری , سخت افزاری , میزان مصرف و….)بسیار کاربردی است.

 

·         زیرو کلاینت چگونه با سرور مرکزی ارتباط برقرار میکند؟

در این ارتباط  زیرو کلاینت وسرور چندین پروتکل وجود دارد,از جمله RDP  که برای شرکت مایکروسافت است و پروتکل ICA که برای شرکت سیتریکس است.این پروتکل ها برای ارتباط بین سرور و زیرو کلاینت استفاده میشوند.

 

·         موضوع امنیت در زیرو کلاینت ها به چه صورت است؟

نکته ای که اینجا مطرح است این است که سرقت از زیرو کلاینت ها تقریبا غیر ممکن است.این مدیر شبکه است که امکان دسترسی به اطلاعات زیرو کلاینت هارا میدهد.همچنین ار طریق زیروکلاینت امکان اینکه اطلاعات به شبکه وارد شود وجود ندارد.در این صورت هیچگونه ویروس و برنامه مخربی نمیتواند ار طریق زیروکلاینت  وارد شبکه شود.

 

·         ارتقا نرم افزاری زیرو کلاینت ها به چه صورت است ؟

بیشتر زیرو کلاینت ها نیازی به ارتقا ندارند و با ارتقا سرور زیرو کلاینت هم ارتقا پیدا میکنند. به طور مثال اگر رم سرور را افزایش دهیم رم زیرو کلاینت  هم به نوعی افزایش پیدا میکند.اگر هم یک نرم افزار را بر روی سرور ارتقا دهیم در واقع روی زیرو کلاینت هم خوانده میشود.یک مزیت خوب زیرو کلاینت ها این است که در دراز مدت هزینه هاراکاهش میدهند.با به کار گیری سروری جدید زیرو کلاینت ها هم به نوعی قدرتمند تر میشوند.

 

·         زیرو کلاینت ها در کدام قسمت از شبکه مورد استفاده قرار میگیرند.؟

اکثر زیرو کلاینت ها هم به هاب وسوئچ برای ارتباط وصل هستند و بعد از ان به سرور وصل میشوند.

 

·         نحوه مدیریت کردن سرور توسط زیروکلاینت چگونه است؟

برای اینکه مدیر شبکه بتواند به کاربران خود سرویس دهد ودرصورت بروز مشکل بتواند مشکلات کاربران را حل کند در حالت عادی مدیر شبکه باید با صرف زمان خود بین کاربران رفته و مشکلات را بررسی کند,اما وقتی از سرور و زیروکلاینت استفاده میشود  این مشکلات حل میشود.فقط کافی است مشکلات کاربران را در سرور بررسی نموده و آن را حل کرد.

 

قیمت پایین زیرو کلاینت ها نسبت به نمونه های کامپیوتر باعث شده هزینه های سرویس و انرژی به شدت کاهش پیدا کند.زیروکلاینت ها بسیار کوچک هستند و همین موضوع باعث میشود زیروکلاینت ها در محیط کاری نیاز به فضای کمی داشته باشند.

 

نکته قابل توجه اینکه زیروکلاینت ها نسبت به کامپیوتر هابسیار پایدارتر هستند.

برای استفاده از زیرو کلاینت ها نیاز به کامپیوترهای بسیار قوی نیست.

و زیروکلاینت با سیستمی در حد ویندوز سرور ۲۰۰۳  راحت کار میکند. با توجه به نوع cpu و  سخت افزاری که سیستم داردو تعداد برنامه ها باید بررسی شود که چند زیرو کلاینت قابلیت اتصال به سرور را دارند.جالب است بدانید این دستگاه ها هیچ قطعه مکانیکی ندارند و همین موضوع باعث شده زیرو کلاینت ها عمر بیشتری را داشته باشند.

و همچنین باعث شده زیروکلاینت ها بدون آلودگی صوتی کار کنند و در محیط سازمان یا شرکت مشکلی از بابت صدا نباشد.

بیشتر شرکت ها مشکلی که دارند در عدم هماهنگی بعضی قطعات در کامپیوتر است ولی در زیرو کلاینت ها به دلیل اینکه در کارخانه سازنده زیرو کلاینت این قطعات تست شده این مشکل وجود ندارد.

طرز کار تین کلاینت

https://rahaco.net/wp-content/uploads/hp_t410_smart_zero_clien.jpg


طرز کار تین کلاینتReviewed by RahaonAug 28Rating3.0


Thin clientچیست؟


بسیاری از افراد که با این دستگاه ها کار نکرده اند سوالی برای بار اول از شما سوال میکنند این است که تین کلاینت چیست و درسیستم های اداری چه کاربردی دارد.


این دستگاه (thin clint) دستگاهی است که برای کار و سرویس دهی نیاز به یک شبکه سروری دارد تا با بهره گیری از محیط سرور بهترین عملکرد را داشته باشد.به صورت دیگر تین کلاینت دستگاه باریک و سبک وزناست برای راه اندازی مجدد در یک سرور(معمولا در محیط های مجازی سازی) ساخته شده است.کارایی تین کلاینت به سرور بستگی دارد گه بتواند نقش محاسباتی خودرا ایفا کند. تین کلاینت با بهره گیری از دیوایس نمایشگر و نیروی پردازش اولیه,موس وکیبردو… با سرور شبکه اطلاعات را جابه جا میکند.


همانطور که از نام تین کلاینت پیداست در عملکرد بسیار حساس و نازک است.تین کلاینت فاقد فن و دیوایس مکانیکی است. این امر باعث شده تین کلاینت ها مصرف انرژی بسیار پایینی نسبت به کامپیوتر های معمولی داشته باشند..تین کلایت شرایط کاربا انواع نرم افزار های mainframe ، unix ، linux  ، windows , java  را دارد و قابلیت این را دارد که بتواند ان هار ااجرا کند . انواع سازمان هایی نظیر بیمارستانها,کاربران بانکها , اژانس های مسافرتی ومدارس , میتوانند از تین کلاینت ها به عنوان یک کامپیوتر معمولی استفاده کنند.سازمان ها و مکان هایی که با نرم افزار های سنگین نظیر اتوکد و بازی های سه بعدی و گرافیکی  کار میکنند تین کلاینت ها برای آن ها توصیه نمیشود. این ساز مان ها برای اینکه بتوانند با شبکه های مبتنی بر تین کلاینت کار کنند میتوانند از power clint ها که بسیار قدرتمند تر از thin clint  است بهره بگیرند.


از ویژگی های بارزی که دردستگا های تین کلاینت میتوان نام برد:


·         امنیت بالا


·         کم حجم ومناسب برای مکان های کوچک


·         به اسانی می توان نرم افزار های مربوطه را ارتقا داد


·         مصرف انرژی پایین


 


طرز کار تین کلاینت


 https://rahaco.net/wp-content/uploads/%D8%AA%DB%8C%D9%86-%DA%A9%D9%84%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%AA-1-214x300.jpg

تین کلاینت بدین صورت  کار میکند که دستورات ورودی را از طریق کی بورد و موس که از طریق usb به آن وصل است را گرفته و تین کلاینت به سرور شبکه ای که به آن وصل است ارسال  میکند و پس از این که در سرور مربوطه مورد پردازش قرار  گرفت  روی  مانیتوری که به ان وصل است نمایش می دهد.

ارتباط تین کلاینت با سرور به این صورت است که تین کلاینت نیز مثل دیگر دیوایس های شبکه برای  ارتباط با سرور از سوئیچ، هاب و… استفاده میکند و تین کلاینت جایگزین بسیار خوبی  برای pc های  بزرگ و گران قیمت باشد. حال برای ارتباط تین کلاینت با سرور به صورت نرم افزاری چند پروتکل وجود دارد.یکی RDP  که ساخت شرکت مایکروسافت بوده و دیگری زیر نطر شرکت  سیتریکس میباشد. برای پروتکل RDP  نیاز به نصب نرم افزار خاصی نیست و ویندوز به طور defult این پروتکل را پشتیبانی  میکند  و روی تین کلاینت میباشد. همه ی  نرم افزارهای کاربردی مثل  فتوشاپ و افیس و نرم افزاریی که در اتوماسیو اداری و صنعتی کاربرد دارند وهمچنین ویندوز سرورهای  ۲۰۰۳، ۲۰۰۸، ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶ و linux base که تحت سرورهای تین کلاینت میباشد مورد استفاده و بهره برداری قرار گیرد.

تین کلاینت ها هم مثل دیگر شبکه های کامپیوتری همانطور که گفته شد  می بایست  برای عمل پردازشی خود به سرور متصل شوند و نتایج بعد ازاینکه توسط سرور  پردازش شد به تین کلاینت برگردانده شود که باتوجه به مدیا های ارتباطی شبکه  این درخواست ها نیازمند پهنای باند بالای است که بنا به تعداد کلاینت و یا همان تین کلاینت ها متفاوت خواهد بود  به همین علت  تین کلاینت برای شبکه های WAN توصیه نمیشود مگر اینکه ابزار Policy خاص برای استفاده از پهنای باند در سرور شبکه  که بتوان ترافیک تین کلاینت ها را مدیریت کرد.